Blog

Czy sklep z najniższą ceną jest najlepszym wyborem? Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Co zrobić jeśli już kupiłeś imitację?

Ciebie też nurtują takie pytania? Czytaj nasz blog, a już nigdy nie dasz się oszukać w sieci. Kupuj nie tylko tanio, ale bezpiecznie. Postaw na jakość i autentyczność. 

Fikcyjne konta na Facebooku - jak je rozpoznać?

Fikcyjne konta posiada już prawie 9% użytkowników portalu - nie jest to zatem problem niewielkich rozmiarów. Portal Interia.pl podaje, że aż 83 mln kont jest fikcyjnych! Internauci bardzo często nabierają się i myślą, że zdjęcia, które znajdują się w profilu danej osoby naprawdę przedstawiają właściciela. Tymczasem okazuje się, że jest to amerykańska modelka lub jakaś prosta estońska dziewczyna.


Oszuści, którzy zakładają tzw. ‘fejki’ podają się za prawdziwe osoby i kopiują zdjęcia modelek i mniej lub bardziej znanych osób, które później publikują na swoich profilach. Najczęściej ofiarą padają ładne dziewczyny, które udostępniają swoje fotografie na różnego rodzaju stronach internetowych. Osoby, których wizerunek wykorzystano nie wiedzą o tym, że ich zdjęcia zostały zapisane i umieszczone na innym serwisie bez ich zgody.


Należy pamiętać jednak, że obecnie nikt w internecie nie jest anonimowy. Osobę, która popełniła takie wykroczenie z łatwością da się namierzyć. Umieszczanie cudzych zdjęć bez zgody właściciela to łamanie prawa karnego. Osoba poszkodowana ma prawo zgłosić to, jak każde inne przestępstwo na policję i ubiegać się o odszkodowanie.


Jak zatem poznać czy konto jest fałszywe? Co prawda nie ma 100% metody na weryfikację użytkowników na Facebook’u jednak warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

  • oszuści w większości przypadków podają się za kobiety i zamieszczają atrakcyjne zdjęcia,

  • konta fikcyjne mają wielu znajomych, ale niekoniecznie przekłada się to na ilość udostępnianych przez siebie informacji - wysyłają oni zaproszenia praktycznie do wszystkich po kolei, a niektórzy użytkownicy automatycznie je akceptują,

  • fikcyjne konto rzadko udostępnia informacje o konkretnych zainteresowaniach czy upodobaniach,

  • właściciele fikcyjnych kont nie publikują żadnych wpisów, za to najczęściej tagują “przyjaciół” na zdjęciach.


Facebook uspokaja jednak, że fikcyjne konta nie są problemem i nie zagrażają bezpieczeństwu, a jednocześnie zapewnia działania mające na celu zapewnienie większej ochrony przed profilami fikcyjnymi. Warto jednak zdać się również na swój zdrowy rozsądek - w przypadku udostępniania informacji o sobie i akceptowania zaproszeń od nieznanych osób.


napisz do nas