Blog

Czy sklep z najniższą ceną jest najlepszym wyborem? Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Co zrobić jeśli już kupiłeś imitację?

Ciebie też nurtują takie pytania? Czytaj nasz blog, a już nigdy nie dasz się oszukać w sieci. Kupuj nie tylko tanio, ale bezpiecznie. Postaw na jakość i autentyczność. 

Handel podróbkami coraz popularniejszy wśród przestępczości zorganizowanej.

Od dawna wiadomo, że handel podróbkami nie dotyczy już tylko zakupów detalicznych, ale odbywa się także na skalę przemysłową. Wzrost popularności tego ‘opłacalnego biznesu’ spowodował większe zaangażowanie przestępczości zorganizowanej, która w celu szybkich dochodów coraz częściej angażuje się właśnie w handel podrabianymi produktami.


“Gmorra”, czyli głośna książka włoskiego pisarza Roberto Saviano - na podstawie której nakręcono później film - dokładnie opisuje jak odbywa się ten proceder. Przedstawia ona obraz mafii, która czerpie zyski z masowej sprzedaży podróbek dosłownie wszystkiego: od leków, ubrań, po sprzęt high-tech.


Według licznych raportów, niektóre produkty spożywcze z południa Włoch to syntetyczne, fałszowane namiastki oryginalnych włoskich artykułów, takich jak np. mozzarella, wino i oliwa z oliwek. Ta ostatnia uzyskiwana jest z odpadów i sztucznie barwiona. Rzymski dziennik “La Repubblica” podaje, że handel szkodliwymi dla zdrowia podróbkami oryginalnych włoskich produktów przynosi mafii zysk w wysokości nawet miliarda euro rocznie. Razem z podróbkami przemysłowymi to aż 7 miliardów euro!


W Polsce handel podróbkami również jest częstym tematem wśród gangów i mafii. Z podrzędnej masy czekoladopodobnej pruszkowska mafia produkowała podróbki jajek z niespodzianką, a w innej mafijnej ‘firmie’ powstawały fałszywe mentosy i tik-taki. Podobno mafiosi zajęli się nawet podrabianiem popularnego napoju Red Bull. Zwykła woda, trochę gazu do bąbelków i olejki aromatyczne miały zastępować oryginalny napój. Fałszywki trafiały później do knajp, w których sprzedawana była lewa wódka z mafijnych gorzelni - opowiadał jeden ze świadków.


Według policyjnych prognoz mafijna produkcja podróbek będzie wciąż rosła. Wiadomo już, że polskie gangi szukają porozumienia z grupami przestępczymi z Niemiec, Holandii oraz oszustami z Chin, którzy chcą sprowadzać podróbki do Europy. Dochody z handlu podrobionym towarem mogą konkurować nawet z nielegalnym handlem bronią lub narkotykami - to czyni go jeszcze bardziej atrakcyjniejszym dla potencjalnym handlarzy lub gangów.
napisz do nas