Blog

Czy sklep z najniższą ceną jest najlepszym wyborem? Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Co zrobić jeśli już kupiłeś imitację?

Ciebie też nurtują takie pytania? Czytaj nasz blog, a już nigdy nie dasz się oszukać w sieci. Kupuj nie tylko tanio, ale bezpiecznie. Postaw na jakość i autentyczność. 

Jak odróżnić oryginalne perfumy od podróbek

Niewątpliwie największym bolączką dla polskich internautów zainteresowanych kupnem markowych perfum w internecie jest ich oryginalność. Jest to jeden z głównych czynników hamujących rozwój rynku perfum w internecie. Potencjalni klienci ciągle boją się kupować, dookoła słychać, że w Internecie można kupić przede wszystkim podróbkę. Mimo wszystko wraz z rozwojem rynku e-commerce w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup perfum w internecie. Powód? Oczywiście niższe ceny. Dlatego w tym artykule dowiemy się jak kupować perfumy, aby nie dać się oszukać.

Na początek trochę regulacji prawnych. Zgodnie z „Ustawą o ochronie własności przemysłowej” za produkowanie podróbek lub handel nimi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Ponad rok temu w ustawie zamieszczono nowy przepis, dzięki któremu pod karę pozbawienia wolności podlega każdy, na każdym etapie obrotu produktami podrobionymi. Zanim ów przepis wszedł w życie handlarze bronili się uchwałą Sądu Najwyższego, według której nie można karać tego kto dokonuje wtórnego obrotu, czyli nie wprowadza do obrotu podróbek jako pierwszy. W tej chwili każdy, kto handluje podróbkami, powinien liczyć się z konsekwencjami, jednak mimo to handel nimi wciąż rozkwita, szczególnie w branży kosmetycznej, wśród markowych perfum.

Warto więc wiedzieć, po czym poznać, że nasz nabytek jest oryginalny i nie padliśmy ofiarą zwyczajnego oszustwa. Najprostszym sposobem aby to sprawdzić jest porównanie zakupionego przez nas produktu z produktem ze znanej sieciowej drogerii, przy czym należy wziąć pod uwagę nawet najdrobniejsze detale:

- odcień i wygląd flakonu i opakowania
- wygląd atomizera
- napisy na butelce
- wygląd numeru identyfikacyjnego
- przejrzystość i kolor perfum
- wszelkie ozdoby i detale
- zapach perfum
- naklejki na flakonie

I tak jeżeli na przykład flakon ma krzywe dno, atomizer ostre krawędzie, napisy na butelce nie są dopracowane jak w oryginale a naklejki nieco różnią się lub są krzywo przyklejone do flakonu, to masz powody do niepokoju, bo prawdopodobnie kupiłeś podróbkę. Czasami jednak nie wystarczy sugerować się samym opakowaniem, bo flakon może być oryginalny a dopiero zawarte w nim perfumy okażą się podróbką. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na przejrzystość, kolor i zapach perfum. Pamiętaj, że zapach oryginalnych perfum jest szlachetny przez cały czas jego trwania, długo się rozwija i utrzymuje się na skórze czy ubraniu przez kilka dni. Ponadto warto wiedzieć, że niemożliwe jest nabycie oryginalnych perfum o pojemności 75 czy 100 ml w cenie 70 zł.

Wysokie ceny markowych perfum wiążą się przede wszystkim z kosztownym i długotrwałym procesem produkcji, w którym wykorzystuje się najszlachetniejsze części roślin a także wydzieliny z gruczołów zwierząt oraz składniki syntetyczne zapachowo zbliżone do naturalnych. Do pozyskania 1 litra skoncentrowanego zapachu potrzeba aż około 1000 kilogramów płatków kwiatów, które poddaje się co najmniej 7 dniowemu procesowi ekstrakcji, następnie kilkudniowemu procesowi filtracji i destylacji. Wszystko to odbywa się w niezwykle sterylnych warunkach laboratoryjnych i o ile w pozyskiwaniu koncentratów duży udział ma praca człowieka o tyle całą resztę jak na przykład mieszanie substancji zapachowych, produkcje flakonów i kartoników wykonują wyspecjalizowane do tego maszyny. To dzięki nim ostateczny produkt handlowy, który zawiera od 50 do 200 różnych zapachów pachnie i wygląda dokładnie tak samo w każdej sztuce. Nie możliwe jest więc aby zapach tych samych perfum nieco różnił się lub aby naklejka na jednym flakonie była przyklejona nieco w innym miejscu niż na innym. Pozyskiwanie substancji zapachowych w sterylnych warunkach oraz przeprowadzenie tak perfekcyjnego i profesjonalnego procesu produkcji jest bardzo kosztowne i w szczególności dlatego ekskluzywne kosmetyki są takie drogie. Nie możliwe jest kupienie najnowszych perfum Giorgio Armani w cenie 70 zł. Można zaryzykować stwierdzenie, że dobre perfumy to dzieło sztuki, ich zapach tworzy aurę luksusu, elegancji i pożądania a osobom, które ich używają ciężko się oprzeć. Taka też jest rola perfum z najwyższej półki, mają przyciągać, magnetyzować, wzbudzać zaufanie. Dlatego zanim powstaną przeprowadza się mnóstwo testów laboratoryjnych, podczas których powstają tysiące zapachów a dopiero spośród nich wybiera się te najpiękniejsze by skomponować idealny bukiet zapachowy.

Jak zatem kupować, żeby kupić oryginał? Najlepszym sposobem jest wybór dobrego sklepu i dokładne sprawdzenie towaru. Jeżeli planujemy zakup perfum w internecie pamiętajmy, że dobre perfumerie oferują coś więcej niż towar. W większości mają dopracowane strony internetowe ze szczegółowymi opisami i dobrej jakości zdjęciami perfum. Ponadto rzetelni sprzedawcy odpowiadają na zadawane pytania, odbierają telefony i dbają o klientów. Jednak istnieje wiele perfumerii odbiegających od tego standardu. Przed dokonaniem zakupu należy więc sprawdzić sprzedawcę. Warto też sprawdzić czy dana firma, która prowadzi sklep internetowy w rzeczywistości istnieje.

W niniejszym artykule pokażemy na przykładzie perfum Lacoste Touch Of Pink kilka podstawowych różnic między oryginalnymi perfumami a zwykłymi podróbkami. Zawsze przed dokonaniem zakupu perfum dowiedz się dokładnie jak wygląda oryginał. Raczej wybierz się do tradycyjnej perfumerii i dokładnie pooglądaj towar. Powinieneś to wiedzieć aby ustrzec się przed ewentualnym oszustwem. Tutaj przypominam, że zgodnie z ustawą o ochronie praw konsumentów, przy sprzedaży wysyłkowej klient ma prawo do zwrotu zakupionego produktu w ciągu 10 dni od dnia otrzymania towaru.
 
Przy sprawdzaniu oryginalności perfum musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż największą wagę mają drobne detale, które najtrudniej podrobić a często jest to po prostu nie opłacalne. W naszym porównaniu skupmy się więc przede wszystkim na butelce(zdjęcie poniżej). Na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczna, jednak przy bliższym spojrzeniu możemy znaleźć różnice. Przede wszystkim spójrz na duży napis z nazwą produktu. Na podróbce jest on umieszczony nieco niżej niż na oryginale. Subtelna różnica, jednak już widać, że coś jest nie tak.
 
Następnie należy zwrócić uwagę na miejsca, w których butelka ma łączone połówki. Są to ślady po formie. Należy przyjrzeć się czy łączenie jest delikatne, czy bardziej widoczne oraz przede wszystkim czy jest gładkie czy szorstkie albo ostre. Co prawda tego nie widać na zdjęciu, ale jest to jeden z najczęściej pomijanych detali na podróbkach. Przyczyną jest ich produkcja w warunkach garażowych, przy braku specjalistycznych maszyn do tłoczenia flakonów.

Drugi szczegół to nalepka na spodzie flakonu. W naszym przykładzie różni się już samym wyglądem a do tego przyklejona jest w nieco innym miejscu niż w oryginale. Często zdarza się też, że potarcie naklejki na podróbce zawartością perfum powoduje ścieranie się nadruku.

Kolejny szczegół to dno flakonika. W oryginalnych perfumach jest ono równe, wykonane perfekcyjnie. W podróbce dno jest
faliste, krzywo wylane. Jest to najczęściej pomijany element w podróbkach.
 
Dalsze różnice widoczne są na atomizerze i korku flakonika. Atomizer w naszej podróbce różni się już samym wyglądem, do tego niskiej jakości tworzywo, poszarpane krawędzie świadczą o jakości perfum. W oryginalnych perfumach atomizer jest wykonany precyzyjnie i idealnie osadzony, co objawia się faktem, że zagięcia są identyczne i równomierne dookoła szyjki. Nie ma prawa być na nim żadnych zadrapań, ostrych krawędzi ani żadnych innych niedociągnięć.
 
Najważniejszym wyznacznikiem jest jednak sam zapach, ponieważ może się okazać, że flakon i opakowanie są oryginalnea dopiero zawarty w nim płyn jest falsyfikatem. Dlatego jeżeli nasz nabytek nie różni się wyglądem od oryginału należy sprawdzić zapach perfum. W przypadku zapachu testowana przez nas podróbka przegrywa z oryginałem już na początku, ponieważ od razu można wyczuć różnicę. Są jednak podróbki, które na początku pachną prawie identycznie jak oryginalne perfumy a dopiero po około godzinie, dwóch ich zapach zmienia się i staje się nieprzyjemny lub mdły. Oryginalne perfumy pachną szlachetnie na każdym etapie utleniania i to je odróżnia od podróbek. Ponadto podróbki są dużo mniej trwałe, ich zapach utrzymuje się zaledwie od kilku do kilkunastu godzin podczas gdy oryginalne perfumy pachną przez kilka dni. Dlatego najlepszym testem na oryginalność perfum jest ich zapach.

Stosowanie tych prostych metod na pewno uchroni cię przed zakupem podróbki perfum. Unikaj podejrzanych transakcji, dokonuj zwrotów jeśli nie otrzymasz dowodu zakupu. Rozsądek w każdym przypadku jest najlepszą receptą na udane zakupy.
 
 
autor: Krystyna Janda
JUST IN TIME

napisz do nas