Blog

Czy sklep z najniższą ceną jest najlepszym wyborem? Jak odróżnić podróbkę od oryginału? Co zrobić jeśli już kupiłeś imitację?

Ciebie też nurtują takie pytania? Czytaj nasz blog, a już nigdy nie dasz się oszukać w sieci. Kupuj nie tylko tanio, ale bezpiecznie. Postaw na jakość i autentyczność. 

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając e-sklep?
 
Dane sklepu. Sprawdzenie takich danych powinno być jednym z pierwszych kroków w weryfikacji, należy sprawdzić czy na stronie internetowej w przejrzysty sposób podana jest dokładna nazwa i adres sprzedawcy, rzeczywiste miejsce prowadzenia działalności, telefon kontaktowy, dane identyfikacyjne (jak NIP, REGON, nr KRS).
 
Wygląd strony. Warto pokusić się o obserwację strony przez kilka dni, sprawdzić czy „żyje” – stwierdzenie dokonywanych zmian sugeruje, że nad przygotowaniem oferty wirtualnego sklepu rzeczywiście pracuje zespół osób.
 
Certyfikaty. Posiadanie przez sklep certyfikatów rzetelności i wiarygodności firmy wskazuje na fakt, że sklep i jego procedury zostały poddane weryfikacji oraz uzyskały rekomendację z zaufanych, niezależnych źródeł. Na rynku dostępnych i cenionych jest wiele certyfikatów. Obecnie najbardziej znane i cenione na rynku są: 

  • "Rzetelna Firma", która skupia firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, gwarantując ich wiarygodność biznesową, 
  • "Jakość Q" czyli certyfikatem nadawany przez Opineo – platformę do wymiany opinii na temat produktów kupowanych w Internecie, 
  • "Zaufane Opinie" czyli certyfikat stworzony przez portal Ceneo, Przyznawany jest sklepom internetowym, które posiadają zweryfikowane opinie, nadawane przez klientów bezpośrednio po dokonanym zakupie, 
  • "Tylko Oryginalne Produkty", który skupia się na weryfikacji i potwierdzaniu oryginalności produktów oferowanych przez sklepy. Kupując towary w sklepach oznaczonych tym certyfikatem, otrzymujemy gwarancje ich legalnego pochodzenia oraz zgodność ze specyfikacją prezentowaną na stronie sklepu. 
Jakiś czas temu na jednym ze sklepów internetowych została przeprowadzona ankieta, w której klienci potwierdzili, że jednym z najbardziej wiarygodnych i najważniejszych przy wyborze sklepu jest certyfikat Tylko Oryginalne Produkty.

Kontakt z klientem i jakość obsługi. Należy zwrócić uwagę na dostępne kanały komunikacji, a w szczególności telefon, e-mail (czas oczekiwania na odpowiedź), faks, a także nowe formy udzielania informacji jak np. czat. Poza tym obawy wzbudzać powinien sklep, który nie informuje klienta o stanie realizacji zamówienia, a w przypadku opóźnienia zawiadamia o zaistniałej sytuacji.
 
Oferowany asortyment. Wskazane jest zwrócenie uwagi na ilość i różnorodność proponowanych przez sklep produktów, a także sposób ich prezentacji.
 
Dane o towarze. Istotne są rzetelne opisy i dobrze przygotowane zdjęcia produktów oraz informacje o dostępności, które pomagają w podjęciu decyzji o zakupie.
 
Ceny. Przed decyzją o zakupie warto porównać ceny w różnych sklepach. Gdy trafimy na super okazję, zachowajmy „zimną krew”. Podejrzane powinny wydawać się ceny znacznie zaniżone, odbiegające od innych rynkowych. Najkorzystniejsze oferty należy sprawdzać szczególnie wnikliwie, ponieważ niektórzy dostawcy próbują złapać łatwowiernego klienta, stosując różne „sztuczki”.
 
Proces zamawiania. Ważna jest możliwość wyboru dogodnej formy płatności spośród kilku opcji, bez narzucania przedpłaty w celu uzyskania atrakcyjniejszej ceny.
 
Regulamin sklepu. Warto zapoznać się z jego treścią, sprawdzić czy sprzedawca jasno i czytelnie przedstawia zasady oraz warunki dokonywania zakupów i dostawy towarów, a także warunki zgłaszania i rozpatrywania wszelkich zwrotów.
 
Opinie klientów. Cenną wskazówką mogą być pozytywne komentarze klientów, jednak nie zawsze są one miarodajne i pewne, w szczególności gdy sklep posiada ich przesadnie dużą ilość w stosunku do czasu działalności, jak i innych sklepów. Zdarza się, że reakcja sklepu na negatywny głos może „powiedzieć” więcej i dać obraz, jak sprzedawca traktuje i obsługuje klienta w problematycznych sytuacjach.
 
Współpracujące ze sklepem firmy kurierskie i banki kredytowe. Warto sprawdzić, z jakimi firmami sklep prowadzi kooperację. Ma to pewne znaczenie dla miary wiarygodności sklepu, oznacza, że dla innych podmiotów sklep jest godnym zaufania partnerem.
 
Czas działalności na rynku, renoma.
 
Teraz weryfikacja sklepów internetowych stanie się o wiele prostsza. Wchodząc na serwis "Tylko Oryginalne Produkty" w zakładce Wiarygodne Sklepy znajdziesz te, których asortyment składa się tylko i wyłącznie z markowych produktów. Ponadto sklepy te świadczą usługi na najwyższym poziomie, dbając o swój profesjonalny wizerunek.
 
Dzięki informacjom zamieszczonym na stronie oryginalneprodukty.pl zakupy w internecie staną się zupełnie bezpieczne.
napisz do nas